Tišina 4
9251 Tišina
Srčno-žilne bolezni so v razvitem delu sveta in tudi Sloveniji že desetletja najpogostejši vzrok obolevnosti in umrljivosti odraslih. Največ smrti in dolgotrajne prizadetosti povzroča tudi srčni infarkt. Ob srčnem zastoju je edina rešitev defibrilacija v prvih nekaj minutah. Zato je izjemnega pomena, da so defibrilatorji v bližini in lahko dostopni, ko je to potrebno. V Sloveniji vsak dan srčni zastoj doživijo štirje ljudje. V želji povečati možnosti preživetja prebivalcev in obiskovalcev je pomembno, da vemo, kje se nahajajo avtomatski eksterni defibrilatorji in predvsem, da vemo, kako s temi življenjsko pomembnimi napravami rokovati. Defibrilator je prenosna elektronska naprava, ki je sposobna zaznati zastoj srca pri človeku. S pomočjo električnega sunka pa lahko srce ponovno požene in s tem reši življenje. AED naprave so izdelane tako, da jih lahko uporabljajo laiki brez medicinskega predznanja in imajo slovenska glasovna navodila. Defibrilatorji so dostopna 24 ur na dan in vse dni v tednu.
Seznam defibrilatorjev v naši občini je prikazan v spodnjem seznamu. S klikom na izbran defibrilator se nam prikaže lokacija defibrilatorja, lahko pa izberemo tudi možnost vodenja do izbrane lokacije (na Google maps zemljevidu).
Pri človeku, ki se je zgrudil na tla, najprej preverimo, če diha, in sicer tako, da k obrazu bolnika prislonimo uho in lice, da slišimo, čutimo, z očmi pa gledamo, če se prsni koš dviga. Če bolnik diha, ga damo v položaj za nezavestnega, če ne diha, takoj pokličemo pomoč na 112.
Navodila za uporabo: